خبر علمی: دانشمندان به نوع جدیدی از ماده به نام کریستال زمانی دست یافتند

[ad_1]

چندین ماه است که دانشمندان از ساخت کریستال های زمانی (time crystal) سخن می گویند، بلورهایی عجیب که ساختار اتمی آنها نه فقط در بُعد مکان، بلکه در بُعد زمان نیز تکرار می شود و بنابراین بدون دریافت هیچگونه انرژی به حرکت دائمی مشغولند.

حال این موضوع به صورت رسمی تأیید شد و محققین با جزئیات کامل نحوه ساخت و سنجش این کریستال های منحصر به فرد را تشریح کرده اند. جالب اینکه دو تیم تحقیقاتی جداگانه از دانشگاه های هاروارد و مریلند به صورت همزمان و با استفاده از یک طرح اولیه مشترک، توانسته اند این نوع جدید ماده را بسازند.

بلور زمانی نخستین ماده غیرتعادلی در دست انسان به شمار می رود

این کشف، عصر جدیدی را در علم فیزیک آغاز کرده است. چندین دهه است که برای مطالعه ماده به ویژگی اصلی آن یعنی «تعادل» (equilibrium) تکیه می کنیم. البته پیش بینی شده بود که انواع دیگری از ماده بدون ویژگی تعادل نیز در جهان هستی وجود دارند و کریستال های زمانی نیز یکی از آنها به شمار می رود.

حقیقت این است که در اختیار داشتن نخستین نمونه از ماده غیرتعادلی، درک ما را از جهان پیرامون متحول ساخته و پیشرفت قابل توجهی در فناوری نوین محاسبات کوانتومی حاصل می کند. «نورمن یائو» محقق ارشد این پروژه از دانشگاه برکلی می گوید:

مطمئن باشید کریستال های زمانی نوع جدیدی از ماده هستند، اما نکته مهم این است که با نخستین نمونه از ماده غیرتعادلی روبرو هستیم. چندین دهه است که به کشف مواد تعادلی مانند فلزات و عایق ها مشغولیم. حال می توانیم اکتشاف در عرصه ای کاملاً جدید یعنی ماده غیرتعادلی را آغاز کنیم.

نظریه بلورهای زمانی برای نخستین بار در سال ۲۰۱۲ توسط «فرانک ویلچک» فیزیکدان برجسته و برنده جایزه نوبل مطرح شد. او معتقد بود کریستال های زمانی ساختارهایی هستند که حتی در پایین ترین سطح انرژی یعنی «حالت پایه» (ground state) نیز جنبش دارند.

فرانک ویلچک

معمولاً زمانی که ماده در حالت پایه قرار گیرد، سیستمی موسوم به انرژی نقطه صفر را تشکیل می دهد، بدین معنا که از نظر تئوری هیچ جنبشی در آن ممکن نیست، چون جنبش مستلزم مصرف انرژی خواهد بود، اما ویلچک پیش بینی کرد این قانون برای کریستال های زمانی صادق نیست.

ساختار اتمی بلورهای معمولی مانند شبکه کربنی الماس، در بُعد فضایی تکرار می شود، اما این بلورها کاملاً بی حرکت هستند، زیرا در حالت پایه به تعادل رسیده اند. از سوی دیگر ساختار بلورهای زمانی نه فقط در مکان، بلکه در زمان نیز تکرار می شود و دائماً حول حالت پایه نوسان دارند.

کریستال های زمانی در حالت پایه و انرژی صفر نیز جنبش دارند

می توانید بلورهای زمانی را شبیه ژله تصور کنید که با ضربه زدن به لرزش در می آید، با این تفاوت که جنبش بلورهای زمانی به صورت دائمی و بدون صرف انرژی صورت می گیرد، یعنی این بلورها در حالت پایه خود نیز جنبش دارند و بنابراین شکل جدیدی از ماده محسوب می شوند: ماده غیرتعادلی که نمی تواند ثابت بایستد.

فرضیه فوق در نوع خود تحسین برانگیز است، اما مهم تر اینکه حالا به این ماده دست پیدا کرده ایم. یائو و تیمش روش دقیقی را برای ساخت و سنجش ویژگی های کریستال زمانی ارائه کرده اند و حتی فازهای مختلف آن را نیز پیش بینی نموده اند، یعنی با نوع جدیدی از فازهای معادل جامد، مایع و گاز برای این ماده نوین روبرو هستیم.

گفتنیست مقاله اصلی یائو و همکارانش را می توانید از این لینک دریافت کنید. همچنین مقاله دانشگاه هاروارد در مورد کریستال های زمانی از این لینک و مقاله دانشگاه مریلند در همین رابطه را نیز از این لینک قابل دریافت هستند.

[ad_2]

سکوی علم یکی از وب سایت های ارائه دهنده اخبار علمی- فرهنگی و هنری می باشد که جدیدترین اخبار علمی در زیممنه درستاوردهای بشر و بروزترین اطلاعات علمی و جالب را در اختیار کاربران قرار می دهد. شما برای کسب اطلاعات از اخبار علمی روز می توانید به وب سایت سکوی علم مراجعه نمایید.

سئو سایت

در دنیای بزرگ بازاریابی شاخه ها و ترفند های بیشماری برای بهترین بازاریابی و بیشترین جذب مشتری وجود دارد که هرکدام از روش های بازاریابی مزیت و معایب خاص خود را دارد.در این بین ما باید به دنبال بهترین و سریع ترین روش ها برای به دست آوردن بیشترین بازار ممکن برای خدمات و محصولات خود باشیم. امروزه سئو به عنوان یکی از بهترین روش های بازاریابی اینترنتی شناخته شده است.مقایسه سئو با خیلی از روش های بازاریابی کاملا اشتباه است.زیرا سئو فقط و فقط بازاریابی اینترنتی است و خارج از فضای مجازی کاربردی برای شما ندارد.اما نسبت بازدهی سئو سایت و دیگر روش ها را میتوان بررسی کرد.قطعا در بازاریابی یکی از مهم ترین مواردی که در نظر میگیریم هزینه ی تبلیغات است و اینکه قرار است این هزینه را هر چند وقت یکبار پرداخت کنیم.تقریبا تمامی کاربران اینترنتی برای یافتن موارد مورد نیاز خود از طریق گوگل به دنبال آن میگردند.پس بهترین مکان برای حضور شما و نمایش خدماتتان نتایج گوگل است.اما نتایج گوگل در تمامی صفحات آن بازدهی کافی را ندارد.اکثر کاربران از صفحه اول نتایج گوگل خارج نمیشوند و پاسخ خود را در همان صفحه میگیرند.پس قرار داشتن سایت شما حتی در صفحه دوم گوگل هم بدون نتیجه برای شماست. برای قرار گرفتن در صفحه اول گوگل باید وارد رقابت با دیگر وب سایت ها شوید.امروزه این رقابت شدت گرفته و کار سختی است که بخواهید بدون داشتن تخصص لازم وب سایتتان را در صفحه اول قرار دهید.در این مرحله است که شما به سئو سایت نیاز پیدا میکنید.سئو به عنوان یکی از ارزان ترین و موثر ترین روش های بازاریابی اینترنتی مورد توجه شرکت ها و ارائه دهندگان خدمات بوده است.با سئو کردن سایت در صفحه اول قرار میگیرید و هرچه این رتبه بالاتر باشد برای سایتتان بازدید کننده بیشتری جذب خواهد شد و طبیعتا شما بخش بیشتری از مشتریان را برای خود جذب میکنید. بعد سئو و بهینه سازی وب سایتتان شما میتوانید با کار مداوم بر روی سایتتان در صفحه اول گوگل بمانید و بعد از مدت ها برند خود را برای کاربران فضای مجازی معرفی کنید.در حالی که تمامی این مزایا با هزینه بسیار کم نسبت به سایر روش های بازاریابی انجام میشود.

انواع تست هوش

با وجود تکنولوژنی می بینیم که امروزه در اقصی نقاط جهان برای هر فردی تست هوش در نظر می گیرند و برای اینکه بفهمند که او دارای چه ضریب هوشی می باشد از او ازمایشاتی می گیرند و طبق ان ها برای او مواردی را روی برگه می نویسند. تست هوش در مدل های مختلفی انجام می گیرد و هر فرد از کودکی گرفته تا نوجوانی اگر این مهم را انجام دهد برایش خوب و به صرفه می باشد. تست هوش امروزه به صورت انلاین نیز انجام می گیرد و اگر کسی از این مهم در رده بالایی برخوردار باشد به او می گویند که فرد باهاوشی است و در زمینه های مختلفی از بهره هوشی او استفاده می کنند. یکی از مواردی که در زمینه تست هوش وجود دارد این بوده که اصلا در زندگی انسان چه نقشی دارد و برای انسان ها فایده اش به چه صورت می باشد. اگر در این مقوله بخواهیم توضیحاتی بدهیم باید به این صورت گفت که موارد کاربردی که تست هوش به خود اختصاص داده است توانسته زمینه ای کاربردی برای انسان ها فراهم اورد تا بفهمند طبق هوششان در چه زمینه ای توانایی دارند. زیرا خداوند متعال برای هر کسی هوشی قرار داده است که طبق ان بتواند بفهمد به چه دردی می خورد و برای چه ساخته شده است. ازمایشاتی که در بخش تست هوش گرفته می شود باعث می شود که هوش افراد درصد بندی شود و طبق ان در بخش های بعدی نیز بتواند اقدام کند.

 

تست هوش

 

امروزه می بینیم که در ازمون های استخدامی از تست هوش نیز استفاده می کنند و سوالاتی در این باب طرح می شود که فرد اگر بتواند به ان ها جواب های درستی بدهد می تواند نمره قبولی این بخش را از ان خود کند و به مراتب نسبت به دیگران در تراز بالاتری قرار خواهد گرفت. روانشناسان تست هوش را طبقه بندی می کنند و طبق ان سوال هایی را مطرح کرده و با انجام این کار هوش افراد را طبقه بندی می کنند. یکی از علائمی که باعث می شود فهمید که فرد دارای چه ضریب هوشی می باشد این است که از او تست هوش گرفت که خود این هم مراحلی داشته و طبق نیاز فرد برای او سوالاتی مطرح می کنند و به سمع و نظرش می رسانند. زیبایی در این کار این است که می توان فهمید چه افرادی باهوش تر هستند و می توان ان ها را از افرادی که عادی هستند جدا نمود زیرا این کار باعث می شود که فهمید حتی یک سری هستند که با انجام تست هوش از ان ها فهمید که حتی این افراد نابغه می باشند و با این وجود در زمینه جالبی که هر انسانی ان را درک نمی کند استعدادهای فوق العاده ای دارند که می توان با در نظر گرفتن ان ها در زمینه های مربوط به خودشان از ان افراد استفاده های مفیدی داشت. لازمه انجام تست هوش برای ایجاد ارتباط افراد با انچه در اینده دوست دارند که برایشان رقم بخورد و هر چه فرد بفهمد که در چه زمینه ای استعداد و توانایی دارد بهتر می تواند در زمینه کاری برایب اینده خود تصمیم گیری کند. هر بار انجام تست هوش با در نظر گرفتن مراحل مختلف مختص به خودش راه کارهایی را به خودش اختصا می دهد که می توان ان ها را طبقه بندی کرد.

 

مثلا گاهی اوقات طبق اشکال یا گاهی به وسیله اعداد ریاضی و حتی به وسیله معما نیز تست هوش از انسان ها گرفته می شود و در این صورت است که می توان فهمید که فرد مورد نشر دارای چه قدرت هایی می باشد و می توان روی ان حتی سرمایه گذاری کرد و از داشته هایش بهره لازم را برد. بعضی از کشورها هستند که روی این کار سرمایه های کلانی خرج می کنند تا افراد نابغه خود را رای زمینه های مختلف پیدا کنند و از ان ها استفاده های مداومی داشته باشند و بتوانند در زمینه های کاری از دیگر کشورها جلو زده و با دستیابی به توانایی افراد خود در زمینه های مختلف اختراعات و اکتشافاتی انجام دهند. یکی از لذت هایی که خداوند در وجود انسان نهاده این است که او دارای چه الستعدادهایی می باشد و می تواند در دنیا چه کارهایی را انجام دهد. استعداد و توانایی در هر زمینه ای ممکن است باشد و می بینیم در دنیا افراد نابغه کم نیستند و در ادوار ذشته این را به وضوح مشاهد کرده ایم. به همین دلیل تا می توانید از هوش خود بهره مند شوید زیرا شما نیز دارای توانایی هستید و می توانید دنیا را تکان دهید و برای اینده خود تصمیمات بزرگتری بگیرید. هدف از این کار این است تا هر کسی بداند در چه چیزی بدردبخور  می باشد تا عمرش را به بطالت سپری نکند و با انجام این کار به خوبی برای زندگی اش تصمیماتی بگیرد.

 

هر بار انجام تست هوش برای هر فردی چه به صورت انلاین و مجازی و چه به شکل مستقی و حضوری سبب این است که او می تواند بداند در زندگی اش به چه دردی می خورد و از این توانایی ها می تواند چه استفاده هایی داشته باشد. انگیزه در انسان بسیار امری حیاتی می باشد که برای این کار هم در وحله اول در رتبه و جایگاه بالایی قرار می گیرد و انسان به وسیله ان می تواند بداند که از کجا امده و در کجا قرار دارد و با انجام چنین مواردی برای خودش تصمصیمات مهمتری بگیرد. بنابراین تا می توانید هوش خودتان را بسنجید و هیچ گاه این مهم را به فراموشی نسپارید و به فکر خود و اینده ای که پیش رو دارید باشید تا بتوانید با کمال قدرت انتخاب های خوبی را داشته باشید و سعی کنید با به کاریری هوش خود به صورنت مستقیم در کارها زمینه خوبی را برای مراحل بعدی فراهم کرده باشید. و این چیز را فراموش نکنید که تست هوش در زندگی نقش کاربردی و خوبی را برای بشر دارد و با این کار می تواند بفهمد چند مرده حلاج است و توانایی اش تا چه اندازه است.

خبر علمی: فضاپیمای ژاپنی امواج گرانشی عظیمی را در جو سیاره زهره به ثبت رساند

[ad_1]

فضاپیمای ژاپنی آکاتسوکی موج گرانشی عظیمی را در اتمسفر سیاره زهره ثبت کرد. این موج نخستین مورد در تاریخ دومین سیاره نزدیک به خورشید نیست، اما بزرگ ترین آنها محسوب می شود و مسافتی بالغ بر ۹۶۰۰ کیلومتر را در بر می گیرد.

ویژگی های این موج نشان می دهد وضعیت دینامیک جو سیاره زهره پیچیده تر از آن چیزیست که تاکنون فکر می کردیم. گفتنیست موج گرانشی جوی، نوعی موج در چگالی اتمسفر است که نباید آن را با امواج گرانشی فضا-زمان اشتباه گرفت. این پدیده در جو زمین نیز رخ می دهد، و باعث بروز اختلال در وضعیت اقلیمی و تلاطم هوایی می شود.

امواج گرانشی در جو زمین

پیش از این، ماهواره ونوس اکسپرس آژانس فضایی اروپا در سال ۲۰۱۴ چنین امواجی را در زهره کشف کرد، و آکاتسوکی هم چندین مورد دیگر را تا به امروز شناسایی نموده بود.

این مشاهده در قالب مقاله ای در ژئوساینس نیچر انتشار یافته است. البته آکاتسوکی پس از کشف اولیه موج گرانشی عظیم، به خاطر تغییر مدار گردش خود از محدوده دید آن خارج شد و پس از اینکه دوباره به آنجا بازگشت، موج از بین رفته بود.

علاوه بر اندازه فوق العاده بزرگ، آنچه موج مورد بحث را از دیگر موارد متمایز می سازد، ساختار ایستای آن بر فراز منطقه ای کوهستانی روی سطح سیاره است، با وجود اینکه بادهای جوی در پشت آن در حرکت هستند.

محققین این پروژه می گویند ساختار روشن مشاهده شده، بدین خاطر بوجود آمده که موج گرانشی در بخش های پایینی اتمسفر تشکیل شده و سپس به بخش های بالایی راه یافته. البته مشخص نیست این موج چگونه توانسته به این سطح از اتمسفر راه یابد، زیرا در این بخش ابرها سرعت فوق العاده زیادی دارند و در حالی که گردش زهره به دور خود به ۲۴۳ روز زمینی نیاز دارد، ابرها هر چهار روز یک بار جو آن را می پیمایند.

با توجه به این موج گرانشی عظیم، احتمال می رود که شرایط جوی زهره در مناطق نزدیک به سطح، تفاوت قابل توجهی با مناطق بالایی داشته باشد.

[ad_2]

سکوی علم یکی از وب سایت های ارائه دهنده اخبار علمی- فرهنگی و هنری می باشد که جدیدترین اخبار علمی در زیممنه درستاوردهای بشر و بروزترین اطلاعات علمی و جالب را در اختیار کاربران قرار می دهد. شما برای کسب اطلاعات از اخبار علمی روز می توانید به وب سایت سکوی علم مراجعه نمایید.

خبر علمی: دانشمندان توانستند لایه خارجی قلب را با سلول های بنیادی بازسازی کنند

[ad_1]

در حالی که پیوند اعضای بدن طی پنج سال گذشته نزدیک به بیست درصد رشد داشته، بسیاری از افراد تا مدت ها در فهرست انتظار باقی می مانند. به همین دلیل دانشمندان مراکز مختلف تحقیقاتی در تلاشند تا اندام ها را در آزمایشگاه بسازند.

یکی از این گروه ها که در ایالات پنسیلوانیا فعالیت داشته و اندام حیاتی قلب را برای پژوهش انتخاب کرده، اخیراً توانسته با موفقیت از سلول های بنیادین برای ساخت سلول های اپی کاردیوم که سطح قلب را می پوشانند استفاده نماید، و یک گام دیگر به ساخت کامل قلب انسان نزدیک تر شود.

همین تیم در سال ۲۰۱۲ دریافت اگر سلول های بنیادین در معرض مواد شیمیایی مخصوص سیگنال دهی Wnt قرار گیرند، به سلول های عضلانی قلب تبدیل خواهند شد. میوکاردیوم که بخش عضلانی در مرکز قلب است، انقباضات ضروری برای پمپاژ خون درون بدن را ایجاد می کند.

طبق اظهارات دانشمندان، پروتئین های Wnt تکثیر سلول ها را تنظیم و کنترل می کنند. سیگنال های Wnt می توانند سیگنال دهی موضعی را بین سلول های مجاور تسهیل کرده و در حین تکثیر سلول ها، بافت های خاص را شکل دهند.

حال برای تبدیل سلول های بنیادین به سلول های اپی کاردیوم، آنها روشی معکوس را به کار گرفتند. «لنس لیان» محقق ارشد این گروه می گوید آنها دریافتند که اگر سلول ها را مجدداً با سیگنال های Wnt فعال سازند، می توانند این سلول های پایه را که در حالت عادی به بافت عضلانی تبدیل می شوند، وادار سازند تا به سلول های اپی کاردیوم بدل گردند.

heartstemcells

این تیم هم اکنون مشغول توسعه روشی را برای ساخت سلول های بخش داخلی قلب است، اما تا به اینجا نیز تحقیقات آنها می تواند جان انسان ها را نجات دهد. لیان می گوید پزشکان قادرند سلول های اپی کاردیوم را در بیماران دچار سکته قلبی به کار ببرند:

سکته قلبی به خاطر انسداد رگ ها ایجاد می شود. این انسداد، مانع از تغذیه عضلات با مواد مغذی و اکسیژن شده و در نتیجه سلول ها از بین می روند، و از آنجا که سلول ها قادر به احیای خود نیستند، آسیب وارد شده به آنها دائمیست.

حال سلول های اپی کاردیوم ساخته شده در آزمایشگاه را می توان به قلب بیماران پیوند زده و منطقه آسیب دیده را ترمیم نمود.

گفتنیست سال گذشته محققین بیمارستان ماساچوست نیز روشی برایی ترمیم قلب افرادی که آماده پیوند نیستند، با استفاده از سلول های بنیادین ابداع کردند. همچنین تیمی از پژوهشگران ژاپنی نیز با تزریق سلول های بنیادی به درون قلب، توانستند این اندام حیاتی را احیا نمایند.

با توجه به این پیشرفت ها، بعید نیست که در آینده ای نزدیک، دانشمندان بتوانند قلب کامل انسان را در آزمایشگاه ساخته و به بیماران نیازمند پیوند بزنند.

[ad_2]

سکوی علم یکی از وب سایت های ارائه دهنده اخبار علمی- فرهنگی و هنری می باشد که جدیدترین اخبار علمی در زیممنه درستاوردهای بشر و بروزترین اطلاعات علمی و جالب را در اختیار کاربران قرار می دهد. شما برای کسب اطلاعات از اخبار علمی روز می توانید به وب سایت سکوی علم مراجعه نمایید.

خبر علمی: محققین ناسا توانستند راز ذرات معلق سطح کره ماه را کشف کنند

[ad_1]

دانشمندان ناسا به تازگی دریافتند که چرا در کره ماه، با اینکه هیچگونه باد یا جریان مایعات وجود ندارد، غباری در ارتفاع چند سانتیمتری از سطح مشاهده می شود.

این کشف جدید نه تنها نحوه جابجایی این ذرات غبار در فواصل طولانی در سطح ماه را توضیح می دهد، بلکه می تواند فرایندی مشابه در بسیاری از محیط های بدون هوا از جمله حلقه های زحل را نیز تشریح نماید.

lunardust-horizonglow-3

«ژو وانگ» یکی از اعضای این تیم تحقیقاتی واقع در مرکز Ames ناسا در ایالات کالیفرنیا، می گوید:

این مدل جدید، مکانیسم بنیادی باردار شدن و انتقال غبار را توصیف می نماید که چندین دهه باعث سردگمی دانشمندان شده بود.

این ذرات معلق بیش از پنج دهه قبل توسط اخترشناسان کشف شدند و به واسطه آنها، محققین توانستند درخشش ضعیف ماه در امتداد افق را توضیح دهند، پدیده ای که در دهه ۱۹۶۰ توسط فضانوردان آپولو و ماهواره های ناسا شناسایی شده بود.

زمانی که آپولو به نیمه تاریک ماه وارد شد، سرنشینان آن قوس درخشانی را در راستای افق و پس از غروب خورشید مشاهده کردند، و سپس در سال ۱۹۹۴ فضاپیمای کلمنتاین تونست تصویر زیبای زیر را از این پدیده عجیب به ثبت برساند:

lunardust-horizonglow-1

بعدها وضعیت مشابهی در حلقه های زحل و همچنین سیارک اروس دیده شد و ناسا اعلام داشت:

این پدیده، نمونه هایی از انتقال غبار در فواصل طولانی در محیط هایی بدون جریان آب یا هوا به شمار می روند. دانشمندان معتقدند فرایندهای الکترواستاتیک می توانند چنین مشاهداتی را توضیح دهند، اما تا به امروز هیچ مدرکی برای پشتیبانی از آن به دست نیامده است.

حال برای نخستین بار، وانگ و تیم همکارش به بررسی این فرضیه پرداختند تا ببینند آیا نیروهای الکترواستاتیک در تشکیل جریان ذرات معلق نقش دارد یا خیر. آنها در آزمایشگاه، وضعیت مشابهی را برای ذرات میکرونی به وجود آورده و آنها را در معرض تابش فرابنفش (UV) یا گازهای باردار موسوم به پلاسما قرار دادند.

در هر دو حالت، مشاهده شد که غبار از جای خود بلند شده و چند سانتیمتر بالاتر از سطح قرار می گیرد. این تیم تحقیقاتی می گوید نور خورشید از میان این ذرات معلق گذشته و هاله ای نورانی را در راستای افق به وجود می آورد.

lunardust-horizonglow-2

ناسا در این رابطه می گوید:

در سطح ماه، این ذرات می توانند حدود ۱۰ سانتیمتر بالاتر از سطح قرار بگیرند. بنابراین درخشش افق ماه که در تصاویر به دست آمده از ماهواره های Surveyor در حدود ۵ دهه پیش می بینیم، از پراکندگی نور خورشید در میان ابری از ذرات معلق با بار استاتیک حاصل می شوند.

گفتنیست در این تحقیق مشخص شد ویژگی های خاص غبار سطحی ماه همراه با تابش فرابنفش یا پلاسمای خورشید، می تواند ذرات را به صورت تکی یا گروهی معلق نگه دارد.

البته وجود این ذرات صرفاً هاله ای زیبا را پدید نمی آورد، بلکه باعث ایجاد محیطی کاملاً نامناسب برای موجودات زنده می شود. این غبار به شدت خورنده و تیز است، به گونه ای که حین پیاده روی کوتاه «هریسون جک اشمیت» در سال ۱۹۷۲ روی سطح ماه، توانست به سه لایه محافظ کفش مخصوص او نفوذ کند.

ناسا می گوید چنین پدیده ای در تمامی محیط های بدون هوا نیز ممکن است و به همین دلیل، ذرات غبار در حلقه های زحل یا سیارک اروس جابجا می شوند.

[ad_2]

سکوی علم یکی از وب سایت های ارائه دهنده اخبار علمی- فرهنگی و هنری می باشد که جدیدترین اخبار علمی در زیممنه درستاوردهای بشر و بروزترین اطلاعات علمی و جالب را در اختیار کاربران قرار می دهد. شما برای کسب اطلاعات از اخبار علمی روز می توانید به وب سایت سکوی علم مراجعه نمایید.

ناسا می بیند تصاویر مربوط طوفان گرمسیری ۱۸W حرکت به دریای فیلیپین

[ad_1]

(click to enlarge)

On Sept. 12 at 0346 UTC (Sept. 11 at 11:46 p.m. EDT) NASA-NOAA's Suomi NPP satellite showed cloud top temperatures of strong thunderstorms around the center of circulation as (red, yellow) cold as minus 80 degrees Fahrenheit (minus 62.2 Celsius).

اعتبار: ناسا/NOAA/NRL

افسردگی های استوایی ۱۸W غرب گوام تشکیل و تقویت به طوفان گرمسیری. ماهواره Suomi NPP ناسا NOAA عنوان طوفان به دریای فیلیپین اوایل در یدلایمخیرات سپتامبر ۱۲ دیدم. در سپتامبر ۱۲ در ۰۳۴۶ UTC (یدلایمخیرات سپتامبر ۱۱ در ۱۱:۴۶ بعد از ظهر به وقت) ناسا-NOAA ماهواره Suomi NPP گذشت بیش از افسردگی های استوایی ۱۸W و اندازه گیری درجه حرارت بالای ابر. ابزار قابل مشاهده مادون قرمز تصویر برداری و پرتو سوئیت (VIIRS) روی ماهواره Suomi NPP ناسا NOAA تصویر مادون قرمز از طوفان که محل بيشترين دما سردترین ابر و طوفان قوی ترین اسیر.

VIIRS داده ها نشان داد ابر درجه حرارت بالا از رعد و برق قوی اطراف مرکز گردش خون به عنوان سرد مانند منهای ۸۰ درجه فارنهایت (منهای سانتی گراد ۶۲٫۲). سرد که دماهای بالا بردن قوی در طوفان و ابر تاپ بالا به جو پايين نشان می دهد. تحقیقات ناسا نشان داده است که توفان با ابر تاپ سرد توانایی تولید باران را.

ملی آب و هوا خدمات (NWS) در Tiyan, گوام گفت: در ۵ صبح به وقت (۰۹۰۰ UTC) در دوشنبه, ۱۲ سپتامبر مرکز گرمسیری طوفان ۱۸W بود واقع در نزدیکی عرض ۱۳٫۲ درجه شمالی و طول جغرافیایی ۱۴۱٫۱ درجه شرقی. ۱۸W بود حرکت به غرب در ۱۷ mph. طوفان گرمسیری ۱۸W برای پیگیری نسبت به west-northwest در طول روز بعد قبل از تبدیل به آرامی در شمال غربی شب سه شنبه و چهارشنبه ۱۴ سپتامبر پیش بینی است.

حداکثر پایدار باد به ۴۵ mph 18W ساخت طوفان گرمسیری افزایش داده اند. تشديد در انتظار می رود به بیش از چند روز آینده… و طوفان گرمسیری ۱۸W می تواند تبدیل به ايران سه شنبه یا سه شنبه شب.

هیچ ساعت یا هشدار صادر شده از NWS گوآم وجود دارد.

[ad_2]

خبر علمی: بامداد چهارشنبه ۱۵ دی ماه؛ بهترین زمان برای تماشای بارش شهابی ربعی

[ad_1]

بارش های شهابی را می توان یکی از زیباترین پدیده های نجومی دانست که هر سال در چند نوبت رخ می دهند، و در حالی که به تازگی وارد سال ۲۰۱۷ شده ایم، یکی از بهترین بارش های شهابی را شاهد خواهیم بود.

بارش شهابی ربعی که به نام کوادرانت (Quadrantis) نیز شناخته می شود، یکی از درخشان ترین بارش های سال بوده و نرخ ساعتی سرسویی (ZHR) آن به ۹۰ می رسد. این پدیده هر ساله در ابتدای ژانویه (اواسط دی ماه) به خاطر عبور زمین از میان ذرات به جا مانده از دنباله دار EH1 2003 شکل می گیرد.

quadrantids-1

اوج بارش امسال، شبانگاه سه شنبه ۱۴ دی ماه و بامداد چهارشنبه ۱۵ دی ماه است، اما به خاطر روشنایی ماه و ایجاد مزاحمت برای رصد، بهترین زمان برای مشاهده بارش شهابی ربعی، بامداد چهارشنبه خواهد بود.

برای تماشای این پدیده نجومی، باید به صورت فلکی گاوران (Bootes) چشم بدوزید، که بین «خرس بزرگ»، «سنبله» و «اژدها» جای گرفته است.

quadrantids-2

گفتنیست این بارش برای اولین بار حدود ۵۰۰ سال قبل توسط چینی ها و کره ای ها مشاهده شد و منشأ آن در ابتدا ناشناخته بود، اما تحقیقات اخیر نشان می دهد سیارک سنگی EH12003 عامل اصلی ایجاد این پدیده است.

در صورتی که فرصت کافی برای خروج از محیط شهری و مشاهده این بارش شهابی ندارید، خبر خوب اینکه سرویس تلسکوپ رباتیک Slooh در ژاپن این رویداد را به صورت زنده پخش خواهد کرد. بنابراین با مراجعه به پایگاه رسمی این مرکز می توانید به تماشای بارش شهابی ربعی بنشینید.

[ad_2]

سکوی علم یکی از وب سایت های ارائه دهنده اخبار علمی- فرهنگی و هنری می باشد که جدیدترین اخبار علمی در زیممنه درستاوردهای بشر و بروزترین اطلاعات علمی و جالب را در اختیار کاربران قرار می دهد. شما برای کسب اطلاعات از اخبار علمی روز می توانید به وب سایت سکوی علم مراجعه نمایید.

ناسا به دنبال طوفان Orlene در اقیانوس آرام شرقی

[ad_1]

مرتبط با تصاویر
(click to enlarge)

At 5: p.m. EDT (2100 UTC) on Sept. 11, NASA-NOAA's Suomi NPP satellite captured an image of Hurricane Orlene in the Eastern Pacific Ocean.

اعتبار: ناسا گودارد سریع پاسخ تیم

sixteenth تروريستی شرقی اقیانوس فصل طوفان تشکیل شده در تاریخ شنبه، یدلایمخیرات سپتامبر ۱۰ در ۱۱ بعد از ظهر به وقت و طوفان به نام Orlene اوایل در یدلایمخیرات سپتامبر ۱۲ شد. ماهواره Suomi NPP ناسا NOAA تصویر طوفان تقویت کرد. وقتی که آن طوفان گرمسیری قوی در ۵:۰۰ بعد از ظهر به وقت شرق آمریکا (۲۱۰۰ UTC) در ۱۱ یدلایمخیرات ۲۰۱۶ ناسا NOAA ماهواره Suomi NPP گذشت بیش از Orlene. ابزار قابل مشاهده مادون قرمز تصویر برداری و پرتو سوئیت (VIIRS) روی ماهواره تصویر قابل مشاهده از طوفان اسیر.

استفاده از Suomi NPP تصاویر و دیگر داده های ماهواره ای، مرکز ملی توفان اشاره کرد “مرئی، مادون قرمز و مایکروویو تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که Orlene همچنان تر. گردباد گروههای منحنی خوبی تعریف شده است، و تصویر SSMIS اخیر نشان داد که آن را یکی از ویژگی های سطح میانی چشم است.”

در ۵ صبح به وقت شرق آمریکا (۲ صبح PDT/0900 UTC)، مرکز توفان Orlene در نزدیکی ۱۷٫۱ درجه شمالی عرض و ۱۱۹٫۱ درجه طول جغرافیایی غرب واقع شده است.

ملی طوفان مرکز (NHC) گفت: Orlene به سمت شمال غربی نزدیک ۹ mph (15 کیلومتر در ساعت) است. به نوبه خود به سمت north-northwest و سپس شمال با كاهش سرعت در طی چند روز آینده انتظار می رود. باد پایدار حداکثر به ۸۰ مایل در ساعت (۱۳۰ کیلومتر در ساعت) در نزدیکی با gusts بالاتر افزایش یافته است. تقویت اضافی در طول روز بعد و یا پیش بینی است.

برای به روز رسانی اضافی در Orlene، NHC وب سایت: http://www.nhc.noaa.gov.

[ad_2]

ناسا جلب عمر کوتاه افسردگی های استوایی ۱۷W

[ad_1]

مرتبط با تصاویر
(click to enlarge)

On Monday, Sept. 12 at 1:30 p.m. EDT (1730 UTC) 17W became an extra-tropical system and NOAA's GOES-West satellite captured an infrared image of the storm. In the imagery 17W appeared more like a frontal system.

اعتبار: NOAA/NRL

جدیدترین افسردگی های استوایی در اقیانوس آرام شمال غربی تشکیل یکشنبه ۱۱ سپتامبر، مراتب به شرق جزیره بزرگ ژاپن. افسردگی های استوایی ۱۷W نیست که عمر طولانی با این حال، به عنوان هشدار دهنده نهایی در سیستم ۱۲ ساعت بعد صادر شد. توسط یدلایمخیرات سپتامبر ۱۲ طوفان گرمسیری ویژگی های خود را از دست داده. ساعت ۵ صبح (۰۹۰۰ UTC) در یکشنبه ۱۱ سپتامبر، گرمسیری Depression17W مایل دریایی حدود ۵۹۰ در east-southeast Misawa ژاپن را تشکیل دادند. داده های مادون قرمز از ژاپن Himawari ماهواره ای نشان داد که افسردگی ظاهر می شد تا حدودی طویل.

صادر شده توسط ۵ بعد از ظهر به وقت (۲۱۰۰ UTC) مرکز هشدار گردباد مشترک (JTWC) در افسردگی بولتن نهایی خود را. در آن زمان آن را نزدیک ۲۸٫۷ درجه شمالی عرض و درجه ۱۶۲٫۲ شرق تابد حدود ۸۹۶ مایل دریایی north-northeast از جزیره ژاپنی Minami Tori شيما واقع شده بود. در آن زمان ۱۷W به east-northeast در گره ۲۴ سریع حرکت بود.

تصاویر مادون قرمز ماهواره ای متحرک پیشرفته نشان داد به سرعت همرفت عمیق به دلیل افزایش باختر برشی عمودی باد مربوط به اواسط عرض باختر باد می شوند.

در تاریخ دوشنبه، یدلایمخیرات سپتامبر ۱۲ در ۱:۳۰ بعد از ظهر به وقت شرق آمریکا (۱۷۳۰ UTC) 17W شد سیستم فوق العاده گرمسیری و ماهواره را می رود و غرب اسیر تصویر مادون قرمز از طوفان. در تصویر ۱۷W بیشتر شبیه به سیستم پیشانی ظاهر شد.

[ad_2]